صفحه نخست اعضای رسمی اعضای حقوقی همایش ها عضویت ثبت نام تماس با ما   http://archive.isnm.ir/templates/nw-nano/english.png
 
     

پیوندها

Nanomedicine Research Journal

معرفی کتاب

 NMNS 2017

ماسک تنفسی

ISNN

دعوت به همکاری

کتابخانه مجازی انجمن

ISNM

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در نگاه اول تیتر فوق اغراق آمیز به نظر می‌رسد ولی این امر واقعیت دارد و مقاله آن اخیرا به شناسه 10.1021/acsnano.7b02182 در مجله ACS NANO به چاپ رسیده است. با کمال افتخار به اطلاع می‌رساند، نفر اول تیم نویسندگان این مقاله یکی از هموطنان ایرانی به نام خانم دکتر شیده کبیری عامری از دانشگاه تگزاس هستند.

سنسورهای شبیه تتو رده‌ای از سنسورهای الکترونیکی هستند که بدلیل ضخامت کم و ارتجاع بالا قابلیت پوشیدن را دارند. اکثر سنسورهای ارایه شده در این رده یا بر پایه فیلم‌های نازک فلزی هستند و یا از جنس غشاهای سیلیکونی هستند. اخیرا جوهرهای قابل پرینت از جنس نانوذرات بدین منظور معرفی شده‌اند. سنسور مولتی مدال معرفی شده در پروژه حاضر از گرافن با ضخامت 30 ± 463 ساخته شده است. این سنسور به صورت مارپیچ‌های رشته‌ای طراحی شده و به کمک روش ساده و ارزان “wet transfer, dry patterning” ساخته می‌شود. این سنسور دارای شفافیت (transparency) حدود %85 و استقامت کششی بیش از %40 است.

این سنسور همانند تتوی موقت، بصورت مستقیم روی پوست انسان لمینت می‌شود و در مقیاس میکروسکوپی هم مورفولوژی سطح پوست را می‌پذیرد. بدلیل ساختار مش‌گونه و باز، پوست زیر آن قابلیت تنفس دارد و سختی آن قابل چشم پوشی است. این سنسور تا چند ساعت می‌تواند به سطح پوست متصل بماند ولی با اعمال یک بانداژ مرطوب این زمان تا چند روز قابل افزایش است. الکترود مورد استفاده در این سنسور ژلی از جنس نقره و کلرید نقره است که راحتی و تکرار پذیری را برای استفاده کننده به ارمغان می‌آورد. این سنسور با موفقیت برای اندازه گیری الکتروکاردیوگرام (ECG)، الکترومیوگرام (EMG)، الکتروانسفالوگرام (EEG) و تعیین دما و رطوبت پوست استفاده شده است.

 

 

 تهیه و تنظیم خبر

دکتر محمود اوصانلو

دکتری تخصصی نانوفناوری پزشکی

علوم پزشکی تهران