صفحه نخست اعضای رسمی اعضای حقوقی همایش ها عضویت ثبت نام تماس با ما   http://archive.isnm.ir/templates/nw-nano/english.png
 
     

پیوندها

Nanomedicine Research Journal

معرفی کتاب

 NMNS 2017

ماسک تنفسی

ISNN

دعوت به همکاری

کتابخانه مجازی انجمن

ISNM

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محققان دانشکده شیمی و مواد دانشگاه Lomonosov در مسکو روشی با حساسیت و انتخاب‌گری بالا برای شناسایی ترکیبات فرار بویژه کلر به کمک نانوذرات فلزی را توسعه دادند.

در این پروژه از نانوذرات نقره استفاده شد. از بین کاربردهای این نانوذرات می‌توان به حسگرهای نوری بر پایه رزونانس پلاسمون سطحی در محلول‌‌های کلوییدی اشاره نمود. از مزایای حسگرهای مدرن می‌توان به حساسیت بالا، شناسایی آسان سیگنال آنالیت و تنظیم پارامترهای نوری و آنالیز آزمایشگاهی اشاره نمود. با اینحال نقطه ضعف اصلی این ابزارها عدم وجود خاصیت انتخابی در آنهاست. چرا که بدلیل وجود قدرت یونی بالا، نانوذرات اگریگه می‌شوند. راهکار عمومی حل مشکل فوق، اتصال نانوذرات به سطح جامد است، ماتریکس‌های مختلفی برای اینگونه سنسورها توسعه داده نشده است، چرا که فرایند اتصال به سطح بدون بروز تغییر در حساسیت نانوذرات فرایند پیچیده‌ای است.

محققان روسی تکنیک جدیدی را با ترکیب روش شناسایی نوری به کمک نوار تست کاغذی حاوی نانوذرات نقره مثلثی شکل پراکنده شده روی آن و روش دینامیک استخراج گازی توسعه داده‌اند. در روش دینامیک استخراج گازی، یک ترکیب از محلول یا یک مخلوط خشک بوسیله گاز جدا می‌شود، در حقیقت روش حاضر سبب بروز خاصیت انتخابی می‌گردد.

کلر اغلب برای تصفیه آب از باکتری‌ها و ویروس‌ها استفاده می‌شود، با اینحال مشکل اصلی تعیین مقدار باقی‌مانده آن در آب شرب است، چرا که روش‌های رایج حساسیت کافی را ندارند. کارایی این روش توسعه داده‌شده برای شناسایی کلر اثبات گردید. حد تشخیص این روش 0.03 میلی‌گرم در هر لیتر است و وجود کاتیون‌هایی نظیر Na, K & Zn و آنیون‌های دیگر نظیر Cl, SO4 & H2PO4 حتی در غلظت‌های بسیار بیشتر از کلر تاثیری بر حسایست و خاصیت انتخابی روش ندارد.

نتایج این تحقیق به تازگی به شناسه DOI: 10.1016/j.talanta.2017.08.056 در مجله Talanta منتشر شده است.

 

 

تهیه و تنظیم خبر:

محمود اوصانلو

دانش‌آموخته دکترای تخصصی نانوفناوری پزشکی

علوم پزشکی تهران