صفحه نخست اعضای رسمی اعضای حقوقی همایش ها عضویت ثبت نام تماس با ما   http://archive.isnm.ir/templates/nw-nano/english.png
 
     

پیوندها

Nanomedicine Research Journal

معرفی کتاب

 NMNS 2017

ماسک تنفسی

ISNN

دعوت به همکاری

کتابخانه مجازی انجمن

ISNM

 

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رباط­ ها در مقیاس نانومتریک پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در سامانه­ های دارورسانی هوشمند و تحریک جهت فعالسازهای مولکولی را دارند. نتایج یکی از این پژوهش­ ها به صورت مطالعه کامل اخیرا به شناسه nature.com/articles/doi:10.1038/nbt.4071 در مجله Nature Biotechnology منتشر گردیده است.

 پژوهشگران با طراحی نوعی DNA اوریگامی (Origami DNA) موفق به ساخت یک نوع رباط برنامه­ریزی شده جهت انتقال محموله بویژه به تومورها شدند. سطح خارجی این نانو-رباط با یک DNA آپتامر عاملدار گردید که به آن امکان اتصال به نوکلئولین (Nucleolin) را می­دهد. اضافه می­گردد نوکلئولین نوعی پروتئین است که بطور خاص در تومورهای سلول­های اندوتلیال بیان می­گردد. همچنین حفره داخلی این نانو-رباط با ترومبین (نوعی از فاکتورهای انعقادی خون) پر می­شود. از ویژگی­های منحصر به فرد این نانو-رباط انتقال هدفمند به واسطه نوکلئولین و فعالسازی مولکولی برای گشایش مکانیکی DNA رباط است. لذا ترومبین موجود در نانو-رباط با سلول­های توموری مواجه شده و مسیر انعقادی تومور را فعال می­کند.

در این پژوهش از موش به عنوان مدل استفاده گردید و مشخص گردید با تزریق وریدی این سامانه و رساندن ترومبین به عروق خونی تومور و القای ترومبوز داخل عضلانی در محل، تومور به سمت نکروز پیش رفته و رشد آن متوقف می­شود.

این سامانه به لحاظ بی­خطر بودن و عدم تحریک سیستم ایمنی در موش­ (Mice) و نوعی از خوک­ها (Bama miniature pigs) با موفقیت تست گردید.

 

تهیه و تنظیم خبر

محمود اوصانلو

استادیار گروه نانوفناوری پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی فسا